zamglenia
-3°
-4°
piątek
Fot. MOK
Konkurs Plastyczny “Moje piękne miasto” – Pasieki
30 maja 2017 r. | 16:46

Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim zaprasza do udziału w I Edycji Konkursu Plastycznego Moje piękne miasto. Jest on poświęcony wyjątkowemu miejscu jakim jest zatopiona w 1917 roku kopalnia w Pasiekach, którą odnaleźć można około 6 km na wschód od Miasteczka Śląskiego, wśród lasów Bibieli.

W latach 1850-1866 na Psiekach poszukiwano rudy żelaza na szeroką skalę, odnaleziono również rudy srebronośnego kruszcu cynkowo-ołowianego. Początkowo wydobycie prowadzone było metodą odkrywkową oraz małych szybików. W roku 1889 rozpoczęto budowę dużej kopalni i wkrótce cały obszar stanowiły dwie kopalnie: rud cynkowo-ołowianych „Szczęście Flory” i rud żelaza „Bibiela”. W 1891 osiągnęły one pełną moc wydobywczą. Zatrudnienie znalazło tutaj 700 osób. 17 czerwca 1917 roku około godziny 13:45 w jednym z szybów pojawiła się woda napływająca z gwałtownym parciem. Pomimo jednoczesnego włączenia wszystkich pomp woda w niespełna dwie godziny zalała główną drogę kopalnianą i wypłynęła na powierzchnię ziemi.

Obecnie po kopalni zostały jedynie malownicze jeziora kryjące w sobie górnicze maszyny.

Miejsce to sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, ujęte jest w Ścieżkach Przyrodniczo Dydaktycznych po Gminie Miasteczko Śląskie, Leśnej Rajzie i wielu innych ciekawych opracowaniach.

Regulamin do pobrania TUTAJ

źródło/foto: MOK