zamglenia
czwartek
police.pl
Pokazy filmowe na 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
28 września 2018 r. | 10:47

Rok 2018 ustanowiony został Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim włączając się we wspólne świętowanie tej wyjątkowej rocznicy zaprasza na pokazy filmowe tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza (tj. Sól ziemi czarnej, Perła w koronie i Paciorki jednego różańca), Koncert "Dafne & Symfonix na żołnierską nutę" oraz II Edycję Wystawy reprodukcji zdjęć pt.: „Znalezione w szufladzie”.

Harmonogram obchodów:

12 października o godz. 18:30 – Pokaz filmu "Sól Ziemi czarnej" (1969)

Film zrealizowany został na katowickich osiedlach Giszowca i Nikiszowca, pomiędzy charakterystycznymi familokami i pogórniczymi hałdami oraz na robotniczym osiedlu Lipiny.
Reżyser idealnie odtworzył realia tych miejsc, nawiązując do śląskiej tradycji – strojów, gwary, ówczesnych spraw społeczno-politycznych.
Akcja toczy się w roku 1920 i ukazuje walkę o wolność i wyzwolenie śląska spod niemieckiej okupacji. Jest to historia zwykłych ludzi, Ślązaków, którzy sięgnęli po broń by odzyskać ziemię która od zawsze należała do Polski.

19 października o godz.18:30 – Pokaz filmu "Perła w koronie" (1971)

Film został zrealizowany na Śląsku w kopalni "Wieczorek" na katowickim Nikiszowcu. Podobnie jak w "Soli ziemi czarnej" reżyser doskonale obrazuje śląski folklor i tradycje.
Akcja toczy się w 1934 roku, przedstawia codzienne obrazy z życia ślązaków. Dom, rodzinę i pracę ukazuje jako podstawowe wartości każdego Ślązaka. Głównym tematem filmu jest jednak strajk głodowy górników i demonstracje ich rodzin w obronie kopalni – ich "żywicielki".

26 października o godz. 18:30 – Pokaz filmu "Paciorki jednego różańca" (1979)

Film powstał w kolonii górniczych domków w katowickim Giszowcu. Ukazuje stopniowe burzenie starej górniczej zabudowy na rzecz nowoczesnych wieżowców. Przedstawiona historia emerytowanego górnika Karola Habryka, byłego powstańca śląskiego uświadamia jak ważne jest własne dziedzictwo i tożsamość. Pokazany bunt i walka o własne dobra doskonale obrazuje charakter ślązaków.

11 listopada o godz. 11:00 - Uroczysta Msza Święta z okazji Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim.
Po Mszy Świętej nastąpi złożenie wieńców w miejscach pamięci:
- Pomnik Wdzięczności (ul. Woźnicka)
- Cmentarz Parafialny (ul. Norwida)
- Pomnik poświęcony poległym Powstańcom Śląskim i ofiarom obozów koncentracyjnych (ul. Śląska w Żyglinie)

11 listopada o godzinie 19:00 – Koncert "Dafne & Symfonix na żołnierską nutę"

Działający przy Tarnogórskim Centrum Kultury Młodzieżow Chór Rozrywkowy DAFNE oraz Młodzieżowa Orkiestra Rozwrywkowa SYMFONIX pod kierunkiem Oliwii Bentkowskiej zaprezentują repertuar przygotowany specjalnie na Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koncert pod nazwą "Dafne & Symfonix na żołnierską nutę" to swoisty hołd dla wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę.

8 października – 30 listopada - II Edycja Wystawy reprodukcji zdjęć pt.: „Znalezione w szufladzie”

Ujęte w wystawie reprodukcje fotografii i pocztówek to zaledwie cząstka zebranych wśród mieszkańców archiwaliów. Pieczołowicie skrywane „skarby” już po raz drugi zostaną wyeksponowane w Miejskim Ośrodku Kultury, jednakże ta edycja zostanie rozszerzona o kolejne „zdobycze”.
Posegregowane w kategorie reprodukcje tworzą wyjątkowy obraz przedwojennego Miasteczka.
Każdy dział to swego rodzaju historia, której warto przyjrzeć się z bliska: Architektura, Sacrum, Małżeństwo, W mundurach, Czas wolny, Rodzina, Fotografie Grupowe, Komunia Święta oraz Pasieki.

Wszystkie wydarzenia (oprócz Mszy Świętej) odbędą się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim (ul. Srebrna 24).

Wstęp jest wolny, należy jednak pobrać w biurze MOK-u bezpłatne wejściówki.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy MOK-u.

/MOK