słabe opady śniegu
-2°
-7°
środa
456. rocznica nadania praw miejskich osadzie Żyglińskie Góry czyli dzisiejsze Miasteczko Śląskie
23 kwietnia 2017 r. | 06:22

Dzisiejszego dnia obchodzimy 456. rocznicę nadania praw miejskich osadzie Żyglińskie Góry czyli dzisiejsze Miasteczko Śląskie.

W dokumencie wydanym 23 kwietnia 1561 roku czytamy:

„Z łaski Bożej, My, Jerzy Fryderyk Margrabia Brandenburski etc. uznawamy i oznajmujemy każdemu, że przed licznemi laty odkryto na naszym gruncie koło Żyglina wielki skarb kruszców ołowianych i srebronośnych, i tam przy tej wielkiej kopalni osiedlili się liczni ludzie, którzy do nas wnieśli prośbę o obdarzenie ich osady prawem miasta. Uwzględniając ich prośbę, przyznawamy im i ich potomkom przywileje miasta, w mierze, jak je posiadają inne miasta na Śląsku, w tym rodzaju, że rządzeni będą przez burmistrza, czterech radnych, wójta (sędziego) i ławników, których corocznie mianuje Nasz starosta Ziemi bytomskiej. Ponieważ osadę tę obdarzyliśmy prawem miejskim w dzień św. Rycerza Jerzego, chcemy, żeby to miasto w przyszłości było nazwane „Geörgenbergk”. Z łaski Naszej przyznany i dołączony herb i pieczęć miasta nosi podobiznę św., Jerzego w białym pancerzu na czerwonym tle; św. Jerzy trzyma dzidę, którą dobija smoka leżącego u jego nóg; powyżej hełm z białemi wypustkami, a nad hełmem udo orle trzymające w szponach czarną kopaczkę górniczą – Udo orle z kopaczką widnieć ma w pieczęci wójta, natomiast herbem całym obsługiwać się mają burmistrz i rada.”

Nadana nazwa Geörgenbergk nie przyjęła się wśród ludności, która nazwała się po swojemu „Miasteczko”. Obecnie funkcjonuje nazwa Miasteczko Śląskie. W 1603 roku liczba mieszkańców Miasteczka wynosiła ok. 350 osób.

Poniżej można zobaczyć mapę Śląska autorstwa Martina Helwiga wydaną po raz pierwszy w 1561 roku. Osady Georgenberg jeszcze na niej nie ma - jest za to Schiglin czyli Żyglin.

Flagi z herbem Miasteczka od kilku dni wiszą na Rynku i cieszą oko.

źródło: Stowarzyszenie Góra Jerzego, UM Miasteczko Śląskie

ŁUKASZ DUDEK