zachmurzenie duże
piątek
462 rocznica nadania praw miejskich Miasteczku Śląskiemu
25 kwietnia 2023 r. | 21:58

Z okazji 462. rocznicy nadania praw miejskich naszemu Miastu składamy Wam drodzy Mieszkańcy najserdeczniejsze życzenia! Dziękujemy wszystkim za codzienny wysiłek włożony w budowanie naszej społeczności, a także za działalność na rzecz Miasteczka Śląskiego!

Mamy dla Was również rocznicową niespodziankę!

Czy wiecie, że ślady Miasteczka Śląskiego możecie znaleźć w Gnieźnie?

W czerwcu 1997 roku nasze Miasto zostało zaproszone przez Komitet Obchodów Rocznic Milenijnych w Gnieźnie do włączenia się w Krąg Darczyńców i wsparcia Obchodów Milenijnych 1000-lecia śmierci św. Wojciecha.

Ówczesny Burmistrz Miasta Stanisław Wieczorek zaakceptował tę prośbę. Organizatorzy obchodów wykonali więc tablicę spiżową z herbem Miasteczka Śląskiego, która została umieszczona w Kręgu Darczyńców. Jest on ułożony w nawierzchni Rynku w Gnieźnie. Obejmuje ponad sto spiżowych i kilkanaście granitowych tablic z wyrytymi herbami miast i nazwami instytucji, które wsparły finansowo miasto w organizacji Obchodów Milenijnych. Jedną z nich jest prezentowana na zdjęciach tablica z herbem naszego Miasta.

Co ciekawe, pierwsza tablica nie wyszła idealnie. Organizatorzy Obchodów Milenijnych zdecydowali się przekazać ją wtedy do naszego miasta jako pamiątkę. Przez wiele lat leżała ukryta. Wczoraj została zamontowana nad drzwiami naszego urzędu. Jedną z tablic możecie więc oglądać na gnieźnieńskim rynku, a drugą u nas - w Miasteczku Śląskim!