mgła
14°
10°
niedziela
UM Miasteczko Śląskie, UM Kalety
Co ma Burmistrz Miasteczka Śląskiego do miasta Kalety?
14 sierpnia 2018 r. | 11:09

Burmistrz Nowak wydał decyzję pozwalającą na budowę w centrum miasta Kalety instalacji do przerobu odpadów metalowych.  Burmistrz Kalet przeprowadził niezależne pomiary,  które stwierdziły, że firma Hemarpol jest uciążliwa dla mieszkańców. Więcej  TUTAJ 

Po mojej publikacji wielu internautów zadawało pytanie. Co ma Burmistrz Miasteczka Śląskiego do miasta Kalety? Poprosiłem więc o wyjaśnienie radnego z Tarnowskich Gór Tadeusza Stasiaka, który jest radcą prawny i jednocześnie należy do tej samej grupy politycznej co Nowak, czyli do Inicjatywy Obywatelskiej Powiatu Tarnogórskiego.

Radca prawny Tadeusz Stasiak wyjaśnia. 

1. Burmistrz Miasteczka wydał decyzję zamiast Burmistrza Kalet, bo burmistrz Kalet nie mógł orzekać w sprawie gdzie stroną jest jego własna gmina.
2. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa tylko to, co trzeba zrobić żeby inwestycja była zgodna z normami ochrony środowiska - ale nie jest jeszcze pozwoleniem na budowę. Jednak- bez niej, nie będzie pozwolenia na budowę takiej instalacji.
3. Miasto Kalety ma jeszcze dużo możliwości blokowania, albo przynajmniej spowalniania inwestycji.
4.decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest decyzją "związaną" jeżeli są spełnione normy, to trzeba ją wydać. Nie można orzec "nie bo nie".

Po tym wyjaśnieniu zadałem pytanie Stasiakowi.

"Burmistrz Nowak, który należy do waszej grupy politycznej, swym działaniem działa na szkodę mieszkańców. Czy Inicjatywa Obywatelska, która w nazwie ma słowo Obywatelska, powinna działać na szkodę Obywateli?"

Odpowiedzi nie dostałem.

Mieszkańcy Kalet powinni również się zastanowić, czy przypadkiem na decyzję Nowaka nie miał wpływu obecny sekretarz Miasteczka Marcin Parys. Warto przypomnieć, że Parys wcześniej był urzędnikiem w Kaletach i był w konflikcie z Burmistrzem Kadzią. Sprawa nawet miała swój finał w sądzie.  Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ

ŁUKASZ DUDEK