bezchmurnie
18°
15°
wtorek
Dni walki z cukrzycą
20 czerwca 2022 r. | 06:53

Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolicznym, który objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi. Cukrzyca dzieli się na dwa typy:  typ I oraz typ II . Różnią się one miedzy sobą przyczynami rozwoju, przebiegiem i sposobem leczenia.

Obecnie największym problemem staje się cukrzyca typu II, która uznawana jest za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że większość populacji chorych na cukrzycę typu II to osoby otyłe.

Otyłość i nadwaga, czyli wskaźnik BMI powyżej 25 oznaczają podwyższone ryzyko wystąpienia. Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów i zaczyna być problemem wielu osób. Dlatego każdy powinien przeanalizować swój styl życia i podjąć kroki mające na celu wyeliminowanie ryzyka zachorowania. W Polsce już co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby. Z uwagi na powszechność występowania tej choroby cukrzyca nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną.

Obchody Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu podniesienie świadomości ludzi oraz okazanie wsparcia osobom chorym.

Z tej okazji oddział ZUS w Zabrzu w dniach 27-28 czerwca br. (poniedziałek – wtorek) w godzinach 10:00-13:00 udostępni specjalnie przygotowane stanowiska, na których będzie możliwość wykonania poziomu glukozy we krwi, jak również dokonanie kontroli ciśnienia tętniczego. W placówce dostępne będą także materiały promocyjno-informacje w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań oraz materiałów w oddziale ZUS w Zabrzu przy ul. Szczęść Boże 18.