zachmurzenie umiarkowane
17°
15°
czwartek
Działalność szkółki wędkarskiej Koła PZW Katowice 108
13 stycznia 2022 r. | 07:00

Koło PZW Katowice 108 w Miasteczku Śląskim działa od 2017 roku. W kwietniu 2018 odbywało się szkolenie opiekunów dzięki czemu zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych opiekunów na których czele stoi obecnie Wiesław Michalak.

Od samego początku podopieczni szkółki zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w zawodach na terenie całego kraju w tym chociażby w Finałach Młodych Talentów, Mini Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Wędkarskich, halowych zawodach rzutowych. W 2019 roku nasz zawodnik został powołany na Ogólnopolską  Olimpiadę Młodzieży w Sportach Wędkarskich, którą 12 maja 2019 roku w Gdańsku zakończył indywidualnie na 5 miejscu. W kolejnych latach również otrzymaliśmy powołanie do kadry Okręgu Katowice do Ogólnopolskich Olimpiad w Sportach Wędkarskich, gdzie nasza kadra utrzymywała wysokie pozycje. W obecnym roku w ogólnopolskich zawodach wędkarskich im Walickiego w Warszawie na kanale Żerańskim nasi zawodnicy zdobyli I i III miejsce. Również w drużynowych zawodach wędkarskich kadetów osiągnęliśmy wysokie III miejsce, a następnie 11.10.2021 r. w Sosinie w Drużynowych Zawodach Wędkarskich Komisji Młodzieżowej II miejsce. Nawet najmłodsi zawodnicy szkółki osiągają w obecnym sezonie duże sukcesy.

Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Miasteczku Śląskim, która udostępniła salę gimnastyczną w naszej miejscowości 12.12.2021 r. oraz 19.12.2021 r. odbyły się Halowe Mistrzostwa Okręgu, które również przyniosły szkółce liczne sukcesy. Zarówno w pierwszej jak i drugiej turze zajęliśmy najwyższe miejsca zarówno w kategorii U12 – do lat 12 jak i U14.

Prężnie działająca miasteczkowska szkółka, dzięki dużemu zaangażowaniu osób prowadzących w 2019 roku została wyróżniona w okręgu katowickim zdobywając drugie miejsce jako Młodzieżowe Koło Roku i otrzymując nagrodę 1700 zł. Treningi szkółki odbywają się na sali gimnastycznej w okresie zimowym raz w tygodniu, a w okresie letnim zarówno na boisku Odry Miasteczko Śląskie, na zbiorniku Gierzyna jak i prywatnym podwórku opiekuna. Niejednokrotnie w zajęciach szkółki uczestniczył Kamil Szołtysik, który osiągnął III miejsce w Mistrzostwach Świata.

W obecnym roku szkółce udało się pozyskać prywatnych sponsorów, dzięki których hojności można było zakupić niezbędny sprzęt, umożliwiający prowadzenie zajęć przygotowujących do zawodów rzutowych. Prezes Koła 108 szuka również możliwości zasponsorowania uczestnikom zawodów jednakowych stroi aby mogli reprezentować naszą szkółkę jako jedna drużyna.

Szkółka prowadzona jest w czynie społecznym oraz dzięki zaangażowaniu licznych osób, które chociażby udostępniają nieodpłatnie miejsca w których może być prowadzona oraz prowadzą zajęcia i pomagają w ich przygotowaniu.  Prowadzące osoby nie otrzymują z tego tytułu żadnych środków, a nawet angażują swoje własne środki i sprzęty.

Zajęcia przynoszą ogromne korzyści dla dzieci i młodzieży nie tylko w postaci osiągniętych miejsc na zawodach i zdobytych nagród ale przede wszystkim uczą współzawodnictwa, współdziałania, umożliwiają kontakt z rówieśnikami, a przez kontakt z naturą pomagają przyswoić olbrzymią wiedzę ekologiczną, poznać otaczający nas świat zwierząt i roślin wodnych.