zachmurzenie umiarkowane
17°
15°
czwartek
Europejski Dzień Donacji i Transplantacji
22 września 2022 r. | 06:56

Zbliża się Europejski Dzień Donacji i Transplantacji, który w tym roku będzie obchodzony 8 października!

Z tej okazji dziękujemy wszystkim Honorowym Dawcom Krwi i Dawcom Szpiku za dar serca, wrażliwość i wkład w ratowanie ludzkiego życia.

Europejski Dzień Donacji i Transplantacji organizowany jest corocznie od 1996 r. w różnych krajach Europy. Uroczystości i wydarzenia Dnia Donacji i Transplantacji promują i wzmacniają poparcie dla świadomego i altruistycznego dawstwa narządów i tkanek do przeszczepienia, wiedzę na temat medycyny transplantacyjnej oraz solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep.

Słowo "donacja" jest jeszcze stosunkowo mało znanym powszechnie słowem w naszym kraju i niekiedy występuje pod postacią "dawstwa", w tym wypadku organów, komórek, tkanek, czy krwi. Donacja pochodzi od łacińskiego donatio, czyli darowizna.

Nie ma piękniejszej i szlachetniejszej "darowizny", jak "darowizna życia", czyli świadoma zgoda na oddanie organów po swojej śmierci ale również dzielenie się fragmentem swojego organu, jak w przypadku wątroby jeszcze za życia, czy oddanie nerki, bez utraty jakości tego życia, jako dawca.

Informacje nt. Europejskiego Dnia Donacji i Transplantacji znaleźć można na stronie www.EODD2022.eu.