zachmurzenie umiarkowane
17°
15°
czwartek
Fot. Fotopolska.eu Lata 1905-1920
Fakty i legendy z przeszłości Miasteczka. Co kryje żyglińska ziemia?
11 lutego 2018 r. | 16:16

23 lutego o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie z niezwykle ciekawego cyklu pt.: Posrebrzane Dzieje. Fakty i legendy z przeszłości Miasteczka"Co kryje żyglińska ziemia?"

Tak prowadzący Marek Kaleja opisuje najbliższą rozmowę:

"Na ostatnim spotkaniu z cyklu „Posrebrzane dzieje”  wspólnie z panem Marianem Lysikiem opowiedzieliśmy wam o pewnych faktach i przypuszczeniach dotyczących najstarszej historii Żyglina. W naszej opowieści nie zdążyliśmy poruszyć wszystkich tematów zapowiadanych w programie „Posrebrzanych dziejów”. Niektóre – szczególnie te dotyczące XVIII i XIX wieku – zostały jedynie zasygnalizowane. Obiecałem kontynuację i „dopowiedzenie” ich na następnym spotkaniu, ale – jak to w życiu bywa – wyszło inaczej.

Wprawdzie „Posrebrzane dzieje” wracają do Żyglina, tyle tylko, że w zupełnie inne czasy. Nie dokończymy – przynajmniej na razie – XVIII i XIX wiecznych opowieści, lecz cofniemy się o kilkaset, a może i kilka tysięcy lat!

Wielu z was wie zapewne o prowadzonych na terenie Żyglinka, na zleconych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej badaniach archeologicznych, którymi od kilku lat kieruje dr. Eugeniusz Foltyn przy współpracy żony, dr. Edelgardy Foltyn.  Oni będą naszymi gośćmi.

Będziecie mieli okazję posłuchać o pradziejach żyglińskiej ziemi, jak i odkryciach które być może pomogą uszczegółowić czas powstania średniowiecznej miejscowości. Dowiecie się na jakie relikty kilku „różnoczasowych epizodów osadniczych” natrafiono i czym mieszkańcy tych osad się zajmowali.

Tylko podczas przeprowadzonych na przełomie września i października ubiegłego roku prac archeologicznych natrafiono na 127 artefaktów. Najciekawsze będziecie mogli obejrzeć!

„Posrebrzane dzieje” tym razem skorzystają z gościnności żyglińskiej „podstawówki”, w której w ubiegłym roku oddano do użytku nową pracownię. W miejscu świetnie wyposażonym (dzięki Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie”) w nowoczesne urządzenia multimedialne, ze ściany wyłożonej kamieniem z żyglińskich kamieniołomów popatrzy na was jeden z żyjących tu niegdyś dinozaurów, a w gablotach znajdziecie minerały będące od wieków skarbami tej ziemi.

W piątek 23 lutego o godz. 18.oo zapraszam do „Wykopaliska Wiedzy” – bo tak nazywa się szkolna pracownia – by o wykopaliskach i najstarszej historii Żyglina posłuchać."

Rozmowa odbędzie się w “Zielonej Pracowni” mieszczącej się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żyglinie (ul. Harcerska 5).

Wstęp wolny!