bezchmurnie
-1°
-3°
poniedziałek
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe
13 lutego 2023 r. | 19:41

Rok 2022 był wyjątkowy dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – po blisko czterdziestu latach na wąskich torach ponownie pojawił się parowóz – symbol dawnej kolei, zabytek techniki i wielka atrakcja turystyczna.

Parowóz „Ryś”, bo o nim mowa, choć ma ponad siedemdziesiąt lat, przez cały sezon 2022 dzielnie prowadził pociągi pomiędzy Bytomiem, Tarnowskimi Górami a Miasteczkiem Śląskim przyciągając rzesze turystów z bliższych i dalszych rejonów Polski i Europy. Przywrócenie parowozu do ruchu było możliwe dzięki finansowemu zaangażowaniu władz Bytomia, Fundacji Orlen, Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, przeszło dwustu indywidualnych darczyńców, którzy wsparli przedsięwzięcie za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl oraz kilku górnośląskich firm. Prócz prowadzenia pociągów ogólnodostępnych „Ryś” był też gwiazdą Industriady – corocznego święta Szlaku Zabytków Techniki oraz Święta Pary, które już po raz drugi odbyło się na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Parowóz to jednak nie wszystko – dzięki środkom z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego udało się wyremontować kolejne 550 metrów toru w tym mieście.

Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz mówi: „Kolej wąskotorowa to jedna z największych atrakcji turystycznych Bytomia. Jej funkcjonowanie wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Dlatego jako gmina staramy się wspierać stowarzyszenie dotacjami, inwestować w tabor, infrastrukturę wąskotorową i współfinansować przewozy dzieci i młodzieży. Po to, by kolej wąskotorowa przypominała o dziedzictwie przemysłowym Górnego Śląska kolejnym pokoleniom”.

Także władze samorządowe Tarnowskich Gór pomagają kolej wąskotorową. Dzięki ich wsparciu udało się wyremontować przeszło 300 metrów toru pamietającego jeszcze lata 70. ubiegłego wieku.