zachmurzenie umiarkowane
17°
15°
czwartek
Miasteczko Śląskie poza Metropolią?
12 kwietnia 2017 r. | 18:51

Miasteczko Śląskie najprawdopodobniej nie znajdzie się w projekcie Metropolii Śląska. 

Jakie jest stanowisko UM?

Burmistrz Nowak nie podjął żadnych kroków aby zaznajomić się z tematem. Wiem to ponieważ dzwoniłem już wielokrotnie w tej sprawie do Urzędu Miasta. Dzwoniąc do referatu Inwestycji i Rozwoju, Pani urzędnik oznajmiła mi że nic nie wie o tym projekcie. Jak się później okazało, Burmistrz nie przekazał takiego zadania do rozpatrzenia. No to zadzwoniłem do Sekretarza. Pan Sekretarz odpowiedział że jest dopiero siódmy dzień w UM i jeszcze wszystkiego nie wie, ale temat Metropolii nie jest mu obcy.

Więc pomyślałem że zapiszę się na rozmowę do Burmistrza, bo skoro nikt nic nie wiem no to może Pan Nowak będzie coś wiedział. Dzwonię - pierwszy termin za miesiąc aby porozmawiać z Burmistrzem. Mówię do Pani sekretarki, że w niektórych miastach właśnie trwają konsultacje społeczne w sprawie Metropolii i że taki termin mi nie odpowiada. Na to Pani sekretarka odpowiedziała - może Pan zapytać na sesji.

No to zapytałem.

Burmistrz Miasteczka Śląskiego

Podczas przerwy na ostatniej sesji (która odbyła się w miniony poniedziałek) zadałem pytanie Burmistrzowi jakie jest stanowisko Urzędu Miasta na temat powstałej właśnie Metropolii Śląska? ➡ Więcej już jutro.www.miasteczkoslaskie.pl

Posted by Miasteczko Śląskie - cała prawda on Wednesday, April 12, 2017

 

ŁUKASZ DUDEK

Tak pisze Urząd Miasta Tarnowskie Góry.

Nasze miasto ma szanse znaleźć się w powstałej właśnie Metropolii Śląskiej. Związek Metropolitalny pozwoli na realizację zadań nieosiągalnych finansowo i organizacyjnie dla pojedynczych miast. Centralizacja procesów zagwarantuje oszczędności. Dodatkowe atuty to: samodzielność w decydowaniu gmin o tym, co i za ile zostanie zrealizowane, promocja i wzmocnienie pozycji gmin oraz wpływ poszczególnych gmin na kształtowanie całości związku przy zachowaniu własnej odrębności i indywidualnego charakteru. Pytamy Państwa o to, czy chcecie przystąpienia naszego miasta do Związku Metropolitarnego. Prosimy, wypełnijcie ankietę, którą znajdziecie na końcu tego tekstu, w lokalnej prasie lub w Urzędzie Miejskim. Konsultacje trwają do 24 kwietnia br.
4 kwietnia ustawę metropolitalną podpisał prezydent Andrzej Duda.

Metropolia zacznie działać od początku 2018 roku. Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw metropolii. Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim weszła w życie, rozpoczynając formalnie proces budowy metropolii. Projekt powstania metropolii ma charakter pionierski, otwiera nowy etap współpracy pomiędzy miastami. Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu państwa i działaniu wszystkich zaangażowanych gmin mamy szansę na stworzenie ośrodka metropolitalnego, który będzie definiował cały region i oddziaływał na kraj. Wykorzystajmy tę szansę, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę.

 

źródło: UM Tarnowskie Góry