bezchmurnie
13°
piątek
Fot. Alicja Kowaluk
Miasteczkowskie zespoły taneczne
26 kwietnia 2017 r. | 17:43

Już jutro (tj.27.04) podopieczni Pani Alicji Kowaluk będą występować w Powiatowym Festiwalu Artystyczny Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem jest PMDK "Jordan" w Tarnowskich Górach. Konkurs podzielony jest na 4 konkurencje : zespoły taneczne , wokalne, muzyczne i teatralne.

Poprosiłem Panią Alicję aby przybliżyła nam pokrótce swoją pracę i osiągnięcia.


W poprzednich latach nasze zespoły taneczne Crazy i Smerfy okupowały pierwsze miejsca. Zobaczymy jak będzie w tym roku. W czwartek po raz pierwszy pojadą na konkurs grupy, które ćwiczą w Filii MOK-u w Żyglinie : zespoły Minionki ì Gumisie oraz grupy miasteczkowskie : Crazy Young i Smerfy 1. Razem ok.40 dzieci.

Najmłodsze zespoły Smerfy 2, Smerfy 3 i Krasnoludki muszą jeszcze trochę doszlifować formę i mam nadzieję że pojadą 18 maja na Galę Taneczną do Tąpkowic.

Obecnie do zespołów tanecznych uczęszcza ok. 100 dzieci w wieku od 3 - 15 lat skupionych w 7 grupach. Co roku przygotowujemy rewię taneczną, która jest wielkim wydarzeniem w naszym środowisku tanecznym, niestety mało docenianym w szerszych kręgach. Ostatnio wystawialiśmy Calineczkę, w której udział brały wszystkie dzieci. Widzów było ok.500, trzeba było zrobić 2 przedstawienia jednego dnia.

Co roku dzieci występują również dla swoich babci i dziadków z okazji ich święta oraz na dzień matki. W tym roku koncert z okazji Dnia Matki odbędzie się 31 maja o godz. 17:00. Będzie bardzo słodko bo słodkie dzieciaki zatańczą dla swoich słodkich mam przy słodkiej muzyce.

Ponadto zespoły reprezentacyjne Crazy Young i Crazy 1 (który niestety już nie istnieje) uczestniczą co roku w różnych konkursach tanecznych na szczeblu powiatowym, ogólnopolskim a w ubiegłym roku nawet międzynarodowym.

Sukcesów jest wiele a do jednych z najważniejszych należy: Brązowa Jodła na Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Artystycznym w Kielcach, 3 miejsce na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych w Małogoszczy, 1 miejsce duetu Natalia Wojsyk i Mariusz Głąbała na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Żorach, Grand Prix na Festiwalu Tańca w Zatorze,wyróżnienie na Pucharze Polski w Brzegu i wiele jeszcze innych.

Zespoły występują na lokalnych imprezach, zapraszane są również na występy m.in do Ośrodka Rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych w Rusinowicach, gdzie są ogromną atrakcją dla widzów. Ostatni weekend zespół Crazy Young spędził w Małogoszczy uczestnicząc w XXIII Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych. Zespół brał udział w konkursie po raz pierwszy. Konkurs ma bardzo wysoki poziom. Biorą w nim udział zespoły mające na swoim koncie tytuły Mistrzów Świata, Europy, Mistrzów Polski. Wyjazd taki jest doskonałą okazją do obejrzenia najlepszych w akcji, do zdobywania doświadczenia. W tym roku jurorem był Piotr Galiński znany juror "Tańca z gwiazdami". Dziewczyny za swój występ otrzymały statuetkę, pamiątkowy dyplom oraz pluszowego misia. Oprócz udziału w konkursie zwiedziliśmy również najciekawsze miejsca regionu : zamek w Chęcinach i Jaskinię Raj. Wyjazd był więc bardzo udany i pouczający.

Fot. Alicja Kowaluk

ŁUKASZ DUDEK