bezchmurnie
13°
piątek
Podczas grzybobrania znalazł niewybuch
06 października 2021 r. | 18:53

W lesie między Strzybnicą a Hanuskiem w powiecie tarnogórskim mężczyzna, który wybrał się tam na grzybobranie, wypatrzył pochodzący z okresu II Wojny Światowej pocisk przeciwpancerny. Tarnogórscy policjanci zabezpieczyli miejsce niebezpiecznego znaleziska. Pocisk zabrali i zneutralizowali saperzy z Gliwic.

Wczoraj tarnogórscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące znalezienia niewybuchu w lesie między dzielnicą Tarnowskich Gór - Strzybnicą a miejscowością Hanusek. Na miejsce natychmiast skierowano policyjnego pirotechnika. Mundurowy od razu zorientował się, że odnaleziony przedmiot, to pochodzący z czasów drugiej wojny światowej niemiecki pocisk do rakietowego granatnika przeciwpancernego Panzerschreck. Stróże prawa zabezpieczyli niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych i natychmiast powiadomili saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach. Dzisiaj niewybuch zostanie przez nich zabezpieczony i zabrany.

Dziękujemy zgłaszającemu za reakcję na zagrożenie oraz wzorowe zachowanie. Mężczyzna nie zbliżył się do niewybuchu, nie próbował go dotykać, czy przenosić. Oznaczył miejsce niebezpiecznego znaleziska i powiadomił policjantów.

Pamiętajmy!

Liczące kilkadziesiąt lat skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Apelujemy o rozwagę i ostrożność w postępowaniu ze znalezionymi przedmiotami, które wyglądem przypominają niebezpieczne niewybuchy. W przypadku znalezienia takiego przedmiotu należy natychmiast powiadomić policjantów, którzy zabezpieczą miejsce zdarzenia. Rzeczy, które mogą być niebezpieczne, nie wolno dotykać, podnosić czy przenosić. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa przy tego typu znaleziskach, a także niewłaściwe postępowanie z nimi, wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić nawet do śmierci.

Źródło: KPP Tarnowskie Góry