zamglenia
środa
Uwaga! Oszuści znów w akcji
20 stycznia 2022 r. | 05:30

Po raz kolejny ostrzegamy przed oszustami. Tylko wczoraj wpłynęły 4 zgłoszenia związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Mieszkańcy zawiadomili tarnogórskich policjantów o kradzieży pieniędzy z prywatnych kont bankowych. Dane autoryzujące zgłaszający przekazali oszustom, wpisując je w podesłanym przez „kupującego” linku. 

Od pewnego czasu oszuści, w celu wyłudzenia danych autoryzacyjnych do transakcji bankowych, posługują się platformą OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Wielokrotnie już informowaliśmy o tej metodzie. Przypominamy i przestrzegamy na przykładzie kolejnych przypadków z naszego rejonu.

Na czym to oszustwo polega?

Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp. Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, pozwalającą na finalizację transakcji.

Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Schemat oszustwa zawsze wygląda podobnie.

Na platformie OLX ktoś sprzedaje – dajmy na to – spodnie. Kontaktuje się osoba „zainteresowana”, a robi to za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Następuje normalna w takich sytuacjach rozmowa, dopytywanie o szczegóły towaru, negocjacja ceny. W końcu „zainteresowany” wysyła link, rzekomo prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności, i to właśnie jest rdzeń podstępu. Jeśli wypełniamy zawarte tam rubryki, pozbywamy się władania naszym kontem bankowym - przejmuje je grupa przestępcza. W taki sposób tarnogórzanie stracili z kont kilka tysięcy złotych.

Uwaga!

W niektórych przypadkach oszuści żądają podania haseł do logowania do bankowości elektronicznej, a następnie akceptacji nowego urządzenia (np. telefonu), które będzie miało dostęp do konta bankowego. Jeżeli zaakceptujemy zmianę, złodzieje przejmą nasze konta i będą mogli zabrać z nich wszystkie dostępne środki.

Apelujemy!

Bądźcie ostrożni! Pod żadnym pozorem nie wchodźcie w nieznane linki i nie przekazujcie swoich danych osobowych, danych kart płatniczych oraz haseł do bankowości elektronicznej. Nie akceptujcie również nowych urządzeń, które mogą mieć dostęp do Waszych kont bankowych. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Chcesz sprzedać coś na OLX? – zapoznaj się z przestrogami zamieszczonymi na stronie tej platformy.

Źródło: KPP Tarnowskie Góy