zamglenia
-3°
-6°
wtorek
Bardzo ważny apel do mieszkańców Miasteczka Śląskiego!
28 lutego 2018 r. | 05:40

Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się pierwsze z trzech spotkań z Mieszkańcami Miasteczka Śląskiego. Jeden z mieszkańców po spotkaniu napisał apel dotyczący wątpliwość podłączenia się pod ciepło systemowe oferowane przez firmę Veolia Południe. 

____________________________________

Apeluję do państwa o zachowanie zimnej głowy przed udziałem w projekcie związanym z podłączeniem się do sieci ciepłowniczej oferowanej przez firmę Veolia Południe.

Na wymianę kotła mamy czas do 2025 roku, lecz do tego czasu, przez rozwój technologii i konkurencyjność między firmami, które je zaczną na szeroką skalę produkować, można stwierdzić, że kotły będą tanieć.

Na dzisiaj cena takiego kotła z podajnikiem oscyluje w granicach 7 tys., gdzie o 4 tys. można się ubiegać dofinansowania ze środków gminy, zostaje nam 3 tys. wkładu własnego, ale przy tym mamy pewne tanie w porównaniu do innych źródeł grzewczych paliwo stałe, który też z racji podajnika działa na naszą wygodę. Link TUTAJ

Warto pamiętać, że w sporym procencie te domy są nieocieplone, instalacja rur posiada zbyt duże średnice, co się przekłada na większy obieg źródła ciepła w nich i grzejnikach i odzwierciedla się to w kosztach. Ukazujące tutaj 0,5 gj na m2 mija się z faktami na wykresie, które są podane do prawdopodobnie ocieplonego mieszkania. Domy jedno lub wielorodzinne pochłaniają znacznie więcej GJ tym bardziej budowane w starej technologii.

Spokojnie można przyjąć 0,7-8 GJ na m2 co zwiększa koszty o połowę, które tutaj ukazano, doliczając do tego jeszcze Vat 23% i wychodzą pokaźne kwoty. Warto też pamiętać, że ceny będą z czasem pewnie stosunkowo rosły i ni jak ma się to w obietnicach, gdzie im więcej mieszkańców się zapisze tym tańsze będzie ogrzewanie. Sami państwo mieli styczność już z tak zwaną Ustawą antyśmieciową, gdzie też obiecywano nam dbanie o środowisko, redukcje kosztów, walkę z monopolem. Firma Remondis dyktuje nam warunki i po podwyżkach płacimy ogromne pieniądze za wywóz śmieci.

Do tego można zauważyć, że na spotkaniu mamy sporo starszych osób. Wiadomo, że chcą one zadbać o swój komfort, ale trzeba wziąć pod uwagę, że osoby starsze potrzebują więcej ciepła, ponieważ z wiekiem zanikają receptory ciepła, co znowu przekłada się na znaczy wzrost kosztów. Po tych 5 latach, gdy umowa i stawki nie będą już obowiązywały, stawki mogą drastycznie wzrosnąć. Niby tutaj reguluje to Urząd Regulacji Energetycznej w Katowicach, ale on tylko może dać górną granicę taryfy w obrębie całego śląska. Co dla naszej małej gminy może być sporym obciążeniem, a w szczególności dla osób starszych z niskimi emeryturami.

W samym przykładzie nawet nie ma oznaczonych pozycji, na które składać się będzie ta główna cena, więc ciężko jest z niego wywnioskować co jeszcze wejść może w koszty. To jak by brać kota w worku.

Dobrą strategią firmy do naciągania jest też pokazywanie samej ceny + VAT, gdzie większość nie zdaje sobie sprawy, że jest to aż 23% z całości.

Przykład: 100m2 = 0,7*100*57,49 = 4024,3 + 23% VAT (925,6) = 4949,89 zł

Z przedstawionej prezentacji łatwo można wyliczyć, że przyjmując prawdziwy wskaźnik określenia zużycia ciepła (1GJ) 0,7 mnożąc to przez przyjęty tutaj metraż 100m2, i mnożąc przez podaną tutaj cenę, dodając VAT to suma robi się zdecydowanie większa, niż ukazana na prezentacji.

Pamiętajcie państwo, że nawet gdy na rynku pojawiłby się bardziej konkurencyjny i opłacalny usługodawca, to ciężko gminie będzie zerwać umowę dzierżawy, bo jeżeli firma Veolia zażądałaby zwrotu pieniędzy za dokonaną instalację, to koszty oscylowałyby w kilkunastu milionach, co przełożyłoby się na brak inwestycji miasta przez kilka dobrych lat lub zaciągnięcie kredytu i podwyższeniu podatków.

Dlatego ponownie apeluję do Państwa o zachowanie zimnej głowy, zawsze jest możliwość poczekania i zobaczenia jak ten system będzie działać i czy przypadkiem ustawa nie zostanie zmieniona. Przy najstarszych kotłach mają państwo czas do 2021 r. Poniżej załączam jeszcze harmonogram zmiany kotłów według ustawy antysmogowej wprowadzonej w dniu 1 września 2017 r.

W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

Mieszkaniec,
Patryk Kurc

Spotkanie z Mieszkańcami Miasteczka Śląskiego.

Posted by Miasteczko Śląskie - serwis informacyjny on Dienstag, 27. Februar 2018